Olga Tokarczuk na Festiwalu Literacki SopotData: 8.03.2016

W poniedziałek 21 marca w Sopotece odbędzie się pierwsze ze spotkań, zapowiadających tegoroczną edycję Festiwalu Literacki Sopot. Gościem spotkania będzie Olga Tokarczuk.

Z dwukrotną laureatką Nagrody Nike rozmawiać będzie Kazimiera Szczuka.

Odbierając nagrodę Nike 2015 za powieść Księgi Jakubowe Olga Tokarczuk powiedziała: „Po siedmiu latach od 2008 r., gdy dostałam Nike za powieść Bieguni, wracam na tę scenę z książką, która w jakimś sensie jest do tamtej podobna. Opowiada o innych biegunach szukających swojego miejsca w świecie wrogim, pełnym przemocy. Akcja dzieje się 250 lat temu, ale opowiada o współczesnym świecie. Mimo że pisałam tę książkę od siedmiu lat, teraz stała się wyjątkowo aktualna. Można ją czytać jako metaforę tego, co dzieje się dziś u bram Europy. Przypomina nam, jak trudny jest proces asymilacji, przegryzania się. Ale też mówi, że nie ma społeczeństw czystych etnicznie, nie ma narodów o oddzielnych genach, a to, co łączy, to kultura, wspólnota i solidarność”.

Powieść Księgi Jakubowe ukazała się nakladem Wydawnictwa Literackiego w październiku 2014 roku. To jedna z najważniejszych książek w literaturze polskiej ostatnich lat. Nakład powieści zbliża się do 140 tysięcy egzemplarzy.

 

SOPOTEKA, 21 marca (poniedziałek), godz. 18:00

Festiwal Literacki Sopot

ul. Tadeusza Kościuszki 14,

(nowy kompleks dworcowy w Sopocie)