"Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk w finale Nagrody NikeData: 4.09.2015

Gazeta Wyborcza rozpoczęła ujawnianie finałowej 7 Nagrody Literackiej Nike. Pierwszą finalistką okazała się Olga Tokarczuk i jej monumentalna powieść Księgi Jakubowe.

Justyna Sobolewska w towarzyszącym ogłoszeniu nominacji tekście pisze:

 

Książka Olgi Tokarczuk wywołała poruszenie. Pisano, że to nowy wymiar powieści historycznej, pochwała herezji i anty-Sienkiewicz. Tokarczuk wraca tutaj do formy klasycznej powieści, XIX-wiecznej z ducha, panoramicznej i dygresyjnej. Narzekano, że tak szalony bohater jak Jakub Frank zasługiwał na więcej dzikości w konstrukcji i w języku. Moim zdaniem jednak właśnie taki szeroki nurt opowieści daje możliwość zanurzenia się w opisywaną rzeczywistość. A temat jest sensacyjny, to prawda.

 

NIKE jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju, siedmioro finalistów - na początku września. Decyzję o laureacie jury podejmuje w dniu jej wręczenia, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami są „Wyborcza″ i fundacja Agory. Tegoroczna gala wręczenia Nike w niedzielę 4 października w TVP 2.

Jury Nike 2015: Piotr Bratkowski, Tomasz Fiałkowski, Mikołaj Grabowski, Irena Grudzińska-Gross, Ryszard Koziołek (przewodniczący), Rafał Marszałek, Stanisław Obirek, Maria Anna Potocka, Maria Zmarz-Koczanowicz.