Anna Polony czyta "Księgi Jakubowe" na Festiwalu Kultury Żydowskiej w KrakowieData: 29.06.2015

Podczas 25. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie miłośnicy literatury będą mieli okazję posłuchać na żywo fragmentów „Ksiąg Jakubowych” Olgi Tokarczuk w interpretacji Anny Polony. Zapraszamy 29 czerwca o 18.00 do czytelni w Kwartale FKŻ przy ulicy Dajwór, na tyłach Synagogi Starej.

Na Podolu, pojawia się młody, przystojny i charyzmatyczny Żyd - Jakub Lejbowicz Frank. Tajemniczy przybysz z odległej Smyrny zaczyna głosić idee, które szybko dzielą społeczność żydowską.

 

„Księgi Jakubowe”imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji. Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. Z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedzamy szlacheckie dwory, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism. Na oczach czytelników pisarka tka obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam.

 

„Księgi Jakubowe”to nie tylko powieść o przeszłości. Można ją czytać również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów. To właśnie w połowie XVIII wieku, u progu Oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy.