Pierwsze wywiady z Olgą Tokarczuk o "Księgach Jakubowych"Data: 20.10.2014

Premiera Ksiąg Jakubowych już 23 października. W prasie i w internecie przeczytać można pierwsze wywiady z Olgą Tokarczuk na temat tej niezwykłej książki.

W Dwutygodniku.com ukazywał się tekst zatytułowany Doskonałość form nieprecyzyjnych - jest to rozmowa Zofii Król z Olgą Tokarczuk, w której pisarka wiele mówi o pracy nad Księgami Jakubowymi:

"Na samym początku pisania tej książki napisałam sobie na żółtej karteczce, która potem przypięłam do regału: „Nie ma żadnej historii, istnieją tylko życia ludzi”. Tkwiłam wtedy w powodzi faktów, tekstów, opracowań, sprawozdań, analiz, cytatów i zdawałam sobie sprawę, że jeśli im ulegnę, to polegnę. Moja perspektywa była perspektywą żaby, perspektywą rzemieślnika. Zaczynałam więc każdą pracę od pojedynczej postaci, budowałam ją w wyobraźni – jak wygląda, jak się porusza, co mówi. Te postaci animowały się w mojej głowie i dopiero wtedy byłam na tyle nimi mocna, żeby radzić sobie z suchymi faktami. A w księdzu Chmielowskim po prostu od razu się zakochałam. Jego naiwność, dobroduszność powodowały, że pisałam o nim zawsze na lekkim wzruszeniu. Choć oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że mój ksiądz Chmielowski jest – powiedzmy to po dzisiejszemu – swego rodzaju awatarem t e g o  Benedykta Chmielowskiego, postaci historycznej. Kto wie, jaki był tamten? Może był cynicznym i przebiegłym karierowiczem i jako mizogin nigdy nie mógłby się przyjaźnić z Drużbacką."

Cały wywiad na stronie Dwutygodnik.com.

Rozmowę z Olgą Tokarczuk zamieszcza też najnowszy "Newsweek":

„Księgi” są rodzajem gry z XIX-wieczną  powieścią. Tradycyjną, gdzie nie skąpi się miejsca na opis detalu, ale też opowiada się historię serio, bez puszczania oka. Z wielką przyjemnością wracałam do tych starych wzorców, do pisania szeroką strugą, epicko. Pociąga mnie literatura flaubertowska, w której autor pozostaje w ukryciu. I oczywiście opowieść – oto prawdziwy żywioł literatury. Trochę mi tego w Polsce brakuje. Jest tyle tematów, choćby w polskiej historii, które aż proszą się o powtórne opowiedzenie – jak długo mamy poprzestawać na wersjach Kraszewskiego czy Sienkiewicza?"

Rozmowa Małgorzaty Sadowskiej z Olga Tokarczuk w najnowszym numerze Newsweeka. Polecamy!